Historie

Myšlenka uspořádat v Žebráku vytrvalecký běžecký závod vznikla při jednom z jednání hlavního výboru TJ Spartak. S nápadem tehdy přišel člen hlavního výboru, přední československý vytrvalec z období první poloviny padesátých let minulého století, mistr sportu Walter Bednář. Získal ostatní členy hlavního výboru a tak již v závěru roku 1981 byl vytvořen první organizační výbor, který započal s přípravami 
na uskutečnění I. ročníku závodu, který byl nazván Žebrácká pětadvacítka – silniční běh na 25 kilometrů.

 Start prvního ročníku se uskutečnil o žebrácké pouti v neděli 15. srpna 1982 za účasti 127 startujících.
Již tehdy se zde objevila jména tehdejších předních českých vytrvalců jako např. František Tík, Lubomír Tesáček, Pavel Broum, Jiří Čivrný, Vlasta Rulcová, Jarmila Urbanová a další.

Trať vedla a stále vede malebnými místy jižní části chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. V době zahájení příprav na uskutečnění závodu nikdo netušil, že jeho první ročník a celá jeho další historie bude mít mezinárodní zastoupení, neboť již na start prvního ročníku přijelo pět vytrvalců z tehdejší NDR.

Složení organizačního výboru 1. ročníku Žebrácké pětadvacítky.

Ředitel závodu Karel Mužík, ředitel podniku TOS Žebrák
Zástupce ředitele závodu Josef Kuník
Tajemník Walter Bednář, mistr sportu
Hospodář Mgr. Vladimír Beneš
Rozhodčí František Cirkl, Kovanda
Velitel tratě Ing. Josef Kadeřábek
Startér Václav Bárta
Lékař závodu MUDr. Richard Valta

Během dalších ročníků se na startu Ž25 objevilo mnoho běžců mnoha národností. Ať už to byli běžci z Afriky či Evropy, všichni si pochvalovali náročnou, ale krásnou trasu po které závod vede. 


Vytvořte si webové stránky zdarma!