Rozhovor s ředitelkou Ž25 Šárkou Krejčovou

23.06.2025

Pokračujeme v sérii rozhovorů a tentokrát Vám přinášíme rozhovor s ředitelkou Žebrácké pětadvacítky Šárkou Krejčovou. Zajímavé povídání o jejich začátcích, současnosti Ž25 a plánech do budoucna. 

Ředitelka Šárka Krejčová (úplně vpravo) společně s rozhodčím Ž25, panem Kovandou, starostou města Žebrák Pavlem Horázným a rekordmankou Ž25 Alenou Peterkovou
Ředitelka Šárka Krejčová (úplně vpravo) společně s rozhodčím Ž25, panem Kovandou, starostou města Žebrák Pavlem Horázným a rekordmankou Ž25 Alenou Peterkovou

· Jak dlouho už jsi ve vedení Ž25 a co byl hlavní podnět k tomu se přidat do týmu pořadatelů?
Moje úplně první setkání s Ž25 jako pořadatel proběhlo už před 30 lety, kdy jsem pracovala ve stanu pro sponzory a pořadatele. V dalších letech jsem jako účetní pořadatelské organizace Spartak Žebrák měla
na starosti finance.
Když chtěl původní organizační výbor skončit Žebráckou pětadvacítku symbolickým dvacátým pátým ročníkem, přišlo mi líto, aby tak úžasná akce skončila. Sehnala jsem několik nováčků a původní organizační výbor nám dal souhlas s pokračováním Ž25. Ve vedení jsem již přes 20 let.

· Co se změnilo v organizování závodů od té doby? Jsou nyní větší nároky na pořadatele?
Určitě ano. Díky tomu, že přibylo hodně běžeckých závodů, stoupají i nároky na pořadatele a celkový servis pro běžce.
Jelikož se Ž25 běží po silnicích za plného provozu, je velmi důležité zajištění bezpečnosti běžců i chodců.
Ať už je to pomocí viditelného značení, informativních článků ve zpravodajích dotčených obcí, pravidelné školení pořadatelů, online prezentace atd.
Snažíme se také náš závod přizpůsobit moderní době (měření časů pomocí čipů, přihlašování i výsledky
on-line, ekologické obálky startovních balíčků, koše na tříděný odpad a podobně). Zároveň se ale snažíme zachovat rodinou atmosféru našeho závodu, kterou účastníci závodu často ve svém hodnocení vyzdvihují.
Také se snažíme neustále vymýšlet nějaké novinky, abychom přilákali více běžců na naše tratě. Dobrým krokem se ukázalo například přidání dalšího závodu, a to běhu na 10 km. Jako poslední novinku jsme před pár lety zařadili do našich závodu i nesoutěžní pochod na 10 km chůze s chodeckými nebo trekovými holemi, čímž bychom chtěli udělat této sportovní aktivitě větší reklamu a osvětu, jelikož se jedná o nejideálnější sport pro lidi všech věkových kategorií, ale třeba také pro bývalé běžce.

Miloš Bednář, syn Waltera Bednáře, zakladatele Ž25. Velký sportovec a propagátor chůze s holemi.
Miloš Bednář, syn Waltera Bednáře, zakladatele Ž25. Velký sportovec a propagátor chůze s holemi.

· Bez sponzorů by se Ž25 uspořádat nedala. Jak moc je těžké dnes sehnat velkého partnera nebo sponzora závodu?
Sehnat velkého partnera je bez osobních kontaktů nemožné. Jsme moc rádi, že jsou již dlouhé roky našimi největšími sponzory a partnery město Žebrák a firma Smurfit Westrock (dříve Smurfit Kappa).
Samozřejmě je potřeba zmínit a poděkovat i dalším sponzorům jako jsou například firmy TOS Žebrák CZ, Motocentrum-Žebrák, Kovodružstvo Žebrák, Enervit a další. Již několik let se nám daří zapojovat se do projektu ČUS – Sportuj s námi, který nám pomáhá nejen finančně, ale i s propagací (pomocí jejich sociálních sítí, reportáže pro Českou televizi, atd).
Akce jako je Žebrácká pětadvacítka, by se neuskutečnila ani bez pomoci takových partnerů jako jsou Kulturní klub Žebrák, Střela Žebrák, z.s., Školní jídelna a Základní škola v Žebráku. Sluší se také poděkovat celému organizačnímu výboru za několika měsíční přípravy a všem pořadatelům za jejich práci.

· Zakladatelem Ž25 byl Walter Bednář, známý vytrvalostní běžec na dlouhých tratích, funkcionář a trenér běžecké mládeže. Setkali jste se někdy, popřípadě jak na setkání vzpomínáš?
Já jsem do organizačního výboru Ž25 přišla bohužel až po smrti pana Bednáře, takže po profesní stránce
 se naše kariéry nesetkali. Přesto mám milou vzpomínku na naše jediné setkání, ještě před mým vstupem
do Ž25. Bylo to při jedné odpolední procházce v lese, kdy jsem sbírala houby k večeři. Pan Bednář šel zrovna z brigády v lese, a tak jsme dali do řeči a celou cestu domů jsme strávili milým povídám o všem možném.

· Na jaký ročník Ž25 nejraději vzpomínáš?
Asi na ten 26. ročník (2007), kdy nám původní organizační výbor předával štafetu a "zaučoval nás". Nic jsme o pořádání závodů nevěděli a nebýt ochoty členů původního organizačního výboru podělit se s námi o své zkušenosti a znalosti, nevím, zda bychom letos chystali již 44. ročník.

· Běžela jsi někdy některý ze závodů Ž25? Chtěla by sis ještě někdy zaběhnout 25 km nebo 10 km závod na Ž25?
Já osobně jsem nikdy žádný závod Ž25 neběžela. Kdysi dávno jsem si zaběhla trať 25 km v rámci tréninku. Pokud by to byl závod, byla bych absolutně poslední a v cíli by na mě dlouho čekali (smích).

· Co nás čeká nového v letošním ročníku Ž25?
Kromě technických věcí, kdy jsme původně nesoutěžní běh na 10 km "povýšili" na závod, se nově také připravuje fotokoutek (nejen) pro běžce, dále rozšiřujeme program pro děti, v loňském roce se velice osvědčila vodní mlha v cíli – tu bychom chtěli rozšířit i na některé občerstvovací stanice a ještě několik vylepšení, které si ale necháváme pro účastníky jako překvapení.

· Podle statistik Covidová léta přinesla snížení počtu běžců i zhoršení časů na Ž25. Myslíš si, že se najde ještě někdo, kdo třicetileté rekordy na trati 25 km překoná?
Máš pravdu, covid znamenal velký propad v počtu startujících, především se výrazně snížil počet startujících mužů. Na druhou stranu ale sledujeme zvýšení počtu startujících žen, což je dobře, protože profil 25 km trati je náročný, a díky vyšší účasti žen, je vidět i jejich zvyšující se výkonost.
Co se týče překonání rekordu, tak na Ž25 startují především tzv "hobíci", u kterých je velmi malá pravděpodobnost, že by dokázali překonat rekordy bývalých elitních reprezentantů. Na vyšší odměny nebo dokonce "startovné", které by motivovalo současné elitní běžce, nejen z Čech ale i zahraničí, k účasti na Ž25, nemáme dostatek financí. Samozřejmě ale pořád doufáme, že se najde nějaký výjimečný běžec/běžkyně, který letitý rekord překoná.


·
Jaké jsou plány do budoucna? Padesátý ročník už pomalu klepe na dveře…
Můj hlavní plán je dočkat se 50. ročníku 😊. Ano, 50. ročník se velmi rychle blíží a já na něm plánuji předat organizační štafetu mladším, kteří už teď přinášejí do organizace Ž25 svěží vítr. Samozřejmě už teď přemýšlíme, jak ten 50. ročník ozvláštnit, vylepšit. No, máte se na co těšit 😊

Do budoucna bych si přála bych si, aby Ž25 zůstala závodem s rodinnou, přívětivou atmosférou. Závodem, na který jezdí běžci rádi a rádi se sem i vracejí.

Děkuji za rozhovor
Ž25

Vytvořte si webové stránky zdarma!